Во продолжение откријте ги утринските ритуали кои ќе ви донесат среќа до крајот на 2022 година.

Четири месеци не делат од новата година. Времето лета, но сепак, имате уште малку време да ја направите оваа 2022 година магична.

За да привлечете што повеќе среќа, здравје и напредок до крајот на 2022 година, почнете да ги практикувате следните утрински ритуали…

  1. Почнете да станувате порано

Кога ќе станете рано, имате повеќе енергија, можете да ги извршувате посакуваните задачи и да се организирате за да имате слободно време за уживање и релаксација. Многу успешни луѓе избираат да станат многу рано, околу 4:30 или 5:00 часот наутро. Се разбира, не секој може да си дозволи таков луксуз, бидејќи секои дополнителни 5 минути сон секогаш ги зграпчуваме поради умор и напорен ден. Значи, да почнеме со мали чекори! Обидете се да станувате 10 минути порано секој ден, а потоа зголемете го времето. Ќе ја забележите разликата.

  1. Испијте чаша вода

Водата е извор на нашата енергија. За да го разбудиме нашето тело и да работиме, потребно е да се хидрира. Секое утро веднаш по станувањето испијте чаша вода, ова ќе го ревитализира вашето тело и ќе му даде здравје и енергија. Поставете потсетник на телефонот или ставете чаша до креветот за да ве потсети на вашата здрава рутина, пишува Sensa.

  1. Вежбајте најмалку 10 минути наутро

Откако ќе се напиете вода, искористете 10-15 минути за вежбање. На овој начин полесно ќе се разбудите, ќе го ослободите стресот, ќе се опуштите и ќе најдете нова енергија и сила. После тоа, можете да се истуширате и да правите третмани за лице. Важно е да не брзате никаде, ова е клучот за добро утро.

  1. Читање наутро

Рано наутро, додека сите спијат, можете да се посветите на читањето. Книгите сами по себе се добри навики. Ќе ви биде доволно да читате 20 минути. Овој мал чекор ќе ви помогне да го проширите вашето знаење, да се опуштите, да го работите она што го сакате и да се фокусирате на развојот. Ако патувате до работа со јавен превоз, можете да го скратите времето со читање на неколку страници од книгата и да го збогатите вашето искуство.

  1. Не ги оставајте работите недовршени

Не го одложувајте повеќе завршувањето на важните задачи, не влечете ги вашите опашки во новата година. Наутро направете план и активирајте се за да ги решите обврските.

  1. Планирање

Утринското планирање многу помага да се анализира, организира и реализира насоката по која треба да се оди во текот на денот. Заблуда е дека плановите треба да се прават навечер бидејќи тогаш сте исцрпени, имате помалку енергија и мотивација. Утрото е идеален почеток за секој план.

  1. Исчистете ја главата

Утрото е совршено време да размислите за тоа што ве мачи, да ги решите проблемите и да го расчистите умот. На пример, земете пенкало и хартија и напишете што е во вашето срце. Напишете што сакате, извадете го од себе – ќе се чувствувате полесно. Напишете колку што е потребно додека не почувствувате олеснување. Можете исто така да си поставувате прашања што ве интересираат, да се обидете да најдете одговори на нив и да се разберете подобро.

  1. Уживајте во шолја кафе или чај уште малку

Немојте да го пиете омилениот утрински пијалок набрзина. Ако наутро станувате малку порано, можете да седнете покрај прозорецот, да ги гледате снегулките и да уживате во мирисот на вашиот пијалок. Ова може да се нарече вистинска медитација. Полека уживајте во шолја кафе или чај, бидете свесни за сегашниот момент. Сфатете дека среќата е СЕГА и ТУКА – чувствувате дека сте таму каде што припаѓате.