Скоро половина од 25 милиони жители на Австралија остануваат затворени во своите домови поради ширењето на делта сојот на коронавирусот, вклучувајќи ги и граѓаните на Сиднеј, најголемиот град во земјата.

Advertisements

Австралиските власти денес објавија дека во државата Викторија заклучувањето, коешто требаше да трае до утре, ќе биде продолжено и во наредните денови и покрај благиот пад на бројот на нови инфекции.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрус, ја потврди веста, а повеќе детали најави утре.

Во државата Викторија, втора по бројност во Австралија, чиј главен град е Мелбурн, денес се потврдени 13 локални случаи на инфекција, три помалку од претходниот ден.

Прикажи повеќе