Погребот на кралицата Елизабета Втора го привлече вниманието на јавноста кон кралската регалија и особено кон круната на монархот.

Таа ја придружуваше кралицата до нејзиното почивалиште и повторно ќе се појави на крунисувањето на Чарлс III. Импозантната круна е украсена со скапоцени камења и дијамант од 105 карати, кој се смета за еден од симболите на некогашната Британска империја.

Се зборуваше и за круната, која ја носеше кралицата мајка и сега е изложена во лондонската кула. Токму оваа круна е украсена со дијамантот Kohinoor. Дека кралицата Елизабета ја носеше царската круна со извонредна грациозност додека беше на тронот е несомнено, пишуваат весниците, но само неколку часа по објавувањето на нејзината смрт, се појавија десетици илјади твитови за каменот на круната.

Тие покажаа дека прашањето за крунските дијаманти не е на дневен ред само во Индија.

Смртта на кралицата означува погоден момент конечно да се стави линија на минатото и да се означи нова страница во историјата во односот меѓу поранешните колонии и империјата, се вели во објавите на интернет. Пред повторно да се носи круната на кралицата, овој пат од новата кралица Камила, за време на крунисувањето на кралот Чарлс III, дијамантот Кохинур мора да се врати, бараат индиските корисници на интернет. на таа круна, ја поткопува довербата, моралот и воочената добра волја на кралското семејство, се вели во публикациите.

Со децении, Индијците, Пакистанците, Авганистанците и Иранците тврдат дека овој скапоцен камен, за кој се верува дека им носи лоша среќа на мажите, но жените не ги прогонува неговото проклетство, па затоа ја краси круната на кралиците.

Дијамантот Kohinoor е 105,6 карати со овална форма. Неговото име доаѓа од персиски и значи „планина на светлината“. Се проценува на 591 милион долари и се верува дека е откриен во рудниците Колур во модерната индиска држава Андра Прадеш помеѓу 12 и 14 век, за време на владеењето на династијата Какатија. Бил во сопственост на неколку индиски династии, монголски, персиски, авганистански и сики владетели пред да потпадне под британската колонијална империја.

Скапоцениот камен со години е во центарот на политичките и правните контроверзии со Индија. Откако кралицата почина на 8 септември, корисниците на социјалните мрежи во Индија бараат враќање на познатиот скапоцен камен. Венкатеш Шукла започна петиција со цел да се соберат 1 милион потписи на LinkedIn, потсетувајќи ја Велика Британија да го врати „пленот“, но досега има само 6.500 потписи.

Велика Британија постојано ги отфрла тврдењата и останува на ставот дека таа е вистинскиот сопственик на скапоцениот камен, став поддржан од Врховниот суд на Индија, кој пресуди дека дијамантот не бил ограбен или украден, туку купен од колонизаторите преку правен договор.

„Секогаш кога монархијата се појавува со Кохинур како скапоцен камен во нејзината круна, таа го потсетува светот на колонијалното минато на Британија и на срамниот начин на кој го натера петгодишниот принц да и го „подари“ на Британија“, напиша Шукла.

Во Пури, Одиша, во источна Индија, официјалните лица на храмот Јаганат, исто така, започнаа кампања за враќање на каменот, цитирајќи писмо од императорот на Сиките Ранџит Синг во кое тој вети дека ќе му го понуди дијамантот на божеството на храмот пред Британците да го земат.