Како и милиони Американци, поп-рок ѕвездата Пинк ги следеше протестите во Вашингтон од дома. Таа го изрази своето разочарување на социјалните мрежи и изјави дека ова е еден од најтажните денови за Америка.

Како американски државјанин, ќерка на двајца ветерани и сестра на уште еден ветеран, се срамам од она што се случува во Вашингтон. Лицемерие, понижување и срам. Ова е тажен ден за Америка“, напиша Пинк на Твитер.

Да потсетиме, за време на синоќешниот протест на приврзаниците на претседателот на Соединетите Американски Држави во заминување, Доналд Трамп, во Конгресот, беа убиени четири лица, објавија американските власти.

Instagram
Instagram

Жената која беше ранета од полицијата во Конгресот веднаш им подлегна на повредите, а другите три повредени лица починаа во болнички услови. Загинатите се поврзани со упадот на приврзаниците на Трамп во зградата на парламентот, пренесува Си-Ен-Ен.

Десетици приврзаници на Трамп упаднаа во зградата на Конгресот на САД синоќа за време на седницата на двата дома и привремено спречија законодавниот дом да ја потврди победата на демократскиот кандидат Џозеф Бајден на претседателските избори.

Откако полицијата се справи со тешката четиричасовната окупација на американскиот Конгрес од лутите приврзаници на Трамп, официјалните лица го прогласија комплексот за безбеден.