Светската здравствена организација (СЗО) е оптимист дека глобалната здравствена вонредна состојба предизвикана од пандемијата на коронавирус може да заврши во 2023 година.

Се надеваме дека следната година ќе можеме да кажеме: Ова повеќе не е пандемија, рече шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејезус во Женева.

Иако додаде дека „вирусот е тука да остане“, тој нагласи дека светот сега има алатки – вакцини, лекови и кодекс на однесување – да се справи со него.

Бројот на случаи на Мпокс, како што се преименувани мајмунските сипаници, исто така е намален за повеќе од 90 отсто и веќе некое време нема случаи на ебола во Уганда, рече Тедрос.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.