Виткање, лепење и премачкување се само дел од работите што ги правиме со трепките. Иако очите и областа околу нив се многу чувствителни, не се плашиме да се подложиме на разни третмани за овој дел од телото. Експертите за убавина затоа предупредуваат дека постојат некои навики кои можат да му наштетат на нашето здравје.

Триење на очите

Дали мајка ти некогаш ти рекла да престанеш да ги триеш очите? Изгледа дека била во право. Шминкерката Деби Ло вели: „Иако триењето на очите може да изгледа безопасно, премногу силно триење може да доведе до разредување на рожницата, да предизвика пукање на крвните садови и да резултира со крвави очи и темни кругови под очите“.

Со текот на времето, истенчувањето на рожницата може да стане проблем кој ќе влијае на нашиот вид.

Прекумерна употреба на екстензии

Откако ќе завршите со екстензии на трепките, тешко е да се вратите назад. Сепак, бидете свесни дека премногу честото продолжување може да предизвика инфекција на очите, алергиски реакции и оштетување на природните трепки, пишува The Sun.

Пречесто носење маскара

Од време на време треба да ги одморите очите. Ако премногу често ги премачкуваме со маскара, може да се оштетат и да испаднат. Исто така, премногу честото носење маскара предизвикува оштетување на солзата и инфекции на очите.

„Отстранувањето на маскарата може да биде проблем. Изберете средства за отстранување маскара на база на масло и не тријте ја областа премногу агресивно“, предупреди Ло.

Отстранување на вештачки трепки

Ако носите вештачки трепки, тие треба да ги отстрани професионалец или прво да ги намокрите очите со вода за да се олабави лепилото. Повлекувањето на трепките ненадејно ќе ви ги отстрани трепките, но и ќе доведе до оштетување на фоликулите на влакната, па нови трепки може повеќе да не растат.

Споделување маскара

Како и со секоја шминка, не споделувајте маскара.

„Споделувањето на козметика, особено маскара, сенки за очи и молив за очи, може да доведе до инфекција со стафилокок, конјунктивитис, па дури и вошки на трепките“, вели Ло.

Додека конјунктивитисот ќе биде непријатен и ќе го затвори окото, инфекцијата со стафилокок може да биде болна и да предизвика рани и црвени очни капаци.