МНОГУ луѓе не можат да замислат да го започнат денот без топла шолја кафе. Според најновото истражување на Националната асоцијација за кафе, дури 62 отсто од Американците пијат некој вид кафе секој ден. И иако кафето не е инхерентно нездраво, постојат неколку лоши навики поврзани со него кои можат да придонесат за побрзо стареење, во зависност од тоа како го пиете, пренесува Eat This. Диететичарката Лиза Московиц откри кои се овие навики.

Кафе наместо појадок

Многумина веруваат дека појадокот е најважниот оброк во денот, а неговото заменување со кафе не може да биде добро за целокупното здравје. Прескокнувањето на појадокот може да доведе до помалку хранлива диета, или подобро кажано, диета која е во спротивност со здравото стареење. Според различни студии, прескокнувањето на појадокот и само пиењето кафе може да доведе до некои сериозни здравствени компликации“, предупредува Московиц.

Студијата за времето на оброците покажа дека обрасците на исхрана во кои учесниците редовно го прескокнуваат појадокот се поврзани со поголем когнитивен пад од оние луѓе кои имале побалансирано време на оброци. Наместо да го прескокнете појадокот и да одите директно на кафе, Московиц предлага појадок со свежо овошје, цели зрна и јаткасти плодови.

Кафе со многу млеко и шеќер

Ако не сакате да пиете црно кафе и често додавате млеко и шеќер во него, тоа може да биде опасно за вашето здравје, предупредува Московиц. „Умерени количини шеќер во вашата исхрана се во ред, но ако претерувате секогаш кога ќе посегнете по кафето, тоа не е добро“, објаснува тој. Имено, како што стареете, може да забележите големо зголемување на шеќерот во крвта, воспаленија и многу други здравствени состојби. Една студија, исто така, покажа дека конзумирањето поголеми количини на додаден шеќер е поврзано со поголема слабост кај постарите возрасни лица, што значи дека има повеќе случаи на ненамерно губење на тежината и помала физичка активност.

Редовното консумирање премногу шеќер може да придонесе и за побрзо стареење на кожата. Кога консумирате премногу шеќер, нивото на колаген во кожата може да се намали, што со текот на времето придонесува за намалена еластичност и појава на брчки.

Пиете кафе наместо вода

Редовното пиење вода е навика која многу луѓе често ја забораваат, но кога пиете многу кафе, тоа може да биде рецепт за дехидрација и катастрофа кога станува збор за вашето целокупно здравје. Според Московиц, заборавањето да се пие вода со кофеин може да доведе до дехидрација, што може негативно да влијае на кожата, варењето, нивото на енергија, апсорпцијата на хранливи материи, па дури и зглобовите.

Премногу кафе

Кога станува збор за избор на време за пиење кафе, обидете се да се држите до утрото. Дури и ако кофеинот не ве држи будни до доцна навечер, тоа не значи дека треба да испиете шолја кафе непосредно пред спиење. „Кофеинот е стимуланс кој доколку се конзумира премногу блиску до спиење, ќе го наруши вашиот адекватен одмор. Лошиот сон може да предизвика проблеми во закрепнувањето на телото, имунолошкиот систем, расположението, енергијата, метаболизмот и сè помеѓу нив“, објаснува Московиц.

Вештачки засладувачи

Дури и ако изгледа како добра идеја да ги користите во кафето наместо да се држите до вистинските засладувачи, тие всушност сериозно влијаат на вашето долгорочно здравје. „Не само што овие засладувачи се нутритивно безвредни, туку и сукралозата и аспартамот можат да му наштетат на нивото на инсулин и здравјето на цревата, што влијае на секој витален орган во телото и може да ве натера да копнеете повеќе за слатки во текот на денот“, предупредува диететичарот.