ЈАСНО Е дека интервјуто со Опра Винфри во 2021 година беше само увертира за мисијата на принцот Хари да му открие на светот детали за кралското семејство што никој не ги знаеше. Мемоарите на принцот Хари протекоа пет дена пред почетокот на официјалната продажба, а британските медиуми не престануваат да ги објавуваат деталите кои принцот ги запишал.

Многу детали веќе се појавија во медиумите, но многумина не веруваа во нив. Во своите мемоари, принцот зборува за неговото воспитување во кралското семејство, младоста, дрогата, сексот, неговиот брат, неговиот татко, неговите девојки, неговата сопруга, неговите деца и неговите мисии во Авганистан.

Беше тешко да се одберат десетте најшокантни работи кои принцот ги откри во мемоарите, но сепак ја одбравме информацијата која најмногу ја изненади британската и светската јавност.

Принцот Хари тврди дека неговиот брат Вилијам физички го нападнал поради Меган

Принцот Хари во своите мемоари тврди дека Вилијам, кој 40 години има имиџ на мирен и присебен принц, физички го нападнал поради неговата сопруга Меган Маркл. Хари вели дека неговиот брат го фрлил на подот и тој паднал на грб кршејќи го садот за кучиња.

Хари вели дека не му возвратил на својот брат иако овој го молел да го удри.

Убил 25 луѓе во мисиите во Авганистан

Принцот Хари бил во војска десет години, а во своите мемоари напишал дека убил 25 луѓе во две мисии во Авганистан. Принцот вели дека ги гледал како шаховски фигури, а не како луѓе. Не се гордее, вели, на тоа, но и не жали.

Дел од причините зошто не се чувствува виновен што си го одземал животот, вели тој, е тоа што никогаш не престанал да ги гледа вестите за нападите на 11 септември во Њујорк, а подоцна се сретнал со семејствата на жртвите за време на посетата на Америка. .

Дрога и алкохол

Иако повеќето луѓе знаат дека во младоста имал проблеми со дрогата и алкохолот, Хари во своите мемоари открил дека пробал кокаин на 17 години. Хари вели дека користел кокаин за да го натера да почувствува нешто.

„Тоа не беше забавно и не ме правеше особено среќен, како што им изгледаше на другите, но ме натера да се чувствувам поинаку, а тоа беше мојата главна цел. Да се ​​чувствувам. Да бидам поинаков. старите спремни да пробаат речиси сè што би го променило однапред воспоставениот поредок“, пишува тој.

Тој тврди дека неговиот брат и неговата тогашна девојка Кејт го убедиле да носи нацистичка униформа

Хари зборуваше и за нацистичката униформа што ја носел на една забава. Хари сега тврди дека на тоа го убедиле принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, која во тоа време била девојка на Вилијам.

„Ги повикав Вили и Кејт и ги прашав што мислат, а тие рекоа дека треба да носам нацистичка униформа“, напиша Хари, откривајќи дека потоа ја пробал пред нив и дека биле воодушевени. Токму поради нивниот ентузијазам ја избрал нацистичката униформа.

Го молел својот татко да не се ожени со Камила

Во своите мемоари, принцот Хари пишува и за британскиот крал Чарлс и неговата поранешна наложница, сега сопруга Камила Паркер-Боулс.

„Затоа јас и Вили, кога дојде прашањето, му ветивме на таткото дека ќе ја пречекаме Камила во семејството. Единственото нешто што баравме за возврат е тој да не се ожени со неа“, пишува Хари. На Камила гледаше како на злобна маќеа, додава тој. Тој ја обвини и маќеата за соработка со таблоидите.

Невиноста ја изгубил со постара жена на ливадата зад паб

Британскиот принц во книгата признал дека невиноста ја изгубил на ливада зад паб кога имал 17 години. Во книгата се вели дека тоа се случило со една постара госпоѓа, која обожавала коњи и „се однесувала кон него како млад пастув“. Принцот додава дека го плеснала по задникот откако завршиле со работа.

Косата на мајка си ја чува во кутија

Хари пишува дека чува прамен од косата на неговата мајка во кутија покрај главата. Книгата е полна со вознемирувачки детали за неговата врска со смртта на неговата мајка. Навивањето му го подарила неговата тетка Сара, сестрата на принцезата Дијана, која ја идентификувала по нејзината смрт.

Хари цел живот страда за мајка си.

Во една прилика, како што пишува, додека престојувал во Париз, му наредил на својот возач да го вози низ тунелот каде што починала неговата мајка. Хари пишува дека му рекол на возачот да помине низ тунелот со точно иста брзина (105 км/ч) како Дијана. Откако еднаш поминаа, принцот ги замоли возачите да поминат уште еднаш.

Мислев дека на тој начин ќе се ослободам од болката“, пишува тој.

Ја гледал сопругата во жешки сцени во серијата

Во своите мемоари, Хари се осврна на секс сцените на неговата сопруга Меган Маркл во серијата Suits. Тој откри дека ги погледнал кога тој и Меган почнале да излегуваат, пренесува Page Six. Принцот тврди дека гледањето на интимните сцени на неговата сопруга било „грешка“.

„Ми треба терапија со електрошок за да ги извадам тие сцени од мојата глава. Не требаше да ги гледам тие сцени“, напишал војводата од Сасекс во мемоарите. Тој изјавил дека го интересираат сцените во кои глуми Маркл и дека ги нашол на Интернет.

Тој е обрежан

Хари отишол дотаму што во книгата пишувал за неговите гениталии.

Принцот откри дека имал смрзнатини на пенисот по враќањето од Северниот пол, а проблемите продолжиле и за време на венчавката на неговиот брат Вилијам. Во книгата, принцот открива и дека тој и неговиот брат биле обрежани како деца.