ПОСЛЕДНИТЕ неколку недели сите зборуваат за Твитер и Илон Маск. По преземањето на Твитер, најбогатиот човек на светот на својот профил објави твит: „Птицата е ослободена“, а многумина ја сметаат за најлајкувана објава на Твитер на сите времиња.

Ниту блиску.

Најлајкуван пост во историјата на Твитер е објавата за смртта на актерот Чедвик Босеман од неговиот тим.

„Со огромна болка ја објавуваме смртта на Чедвик Босман. На Чедвик му беше дијагностициран рак на дебелото црево во 3-та фаза во 2016 година и се бореше со него во последните четири години додека ракот напредуваше во стадиум 4. Вистински борец, Чедвик го издржа сето тоа. и ви донесе многу од филмовите што ги сакавте, од Marshall и Da 5 bloods до August Wilson’s Black Bottom и безброј други, сите снимени за време и помеѓу бројни операции и третмани со хемотерапија.

Честа на неговата кариера беше да ја оживее T’Challa во Black Panther. Починал во својот дом, со семејството и сопругата. Семејството ви се заблагодарува за љубовта и молитвите и бара вашата приватност во овој тежок период“, се вели во објавата.

Втората објава со најмногу лајкови му припаѓа на Илон Маск

Вториот најпопуларен твит во историјата на таа платформа му припаѓа на нејзиниот нов сопственик Илон Маск. На 27 април оваа година, откако беше објавено дека купува Твитер, Маск напиша на Твитер: „Сега ќе купам Кока-Кола и повторно ќе ставам кокаин“.

Објавата досега ја лајкнале 4,7 милиони луѓе.

Третиот најлајкуван твит во историјата го напиша Барак Обама.

„Никој не се раѓа мразејќи друга личност поради бојата на кожата, потеклото или религијата“, напиша Обама на 12 август 2017 година и досега има собрано 4,1 милиони лајкови на Твитер.