По кожата, црниот дроб е вториот по големина орган во вашето тело, за кој научниците тврдат дека извршува дури 500 задачи кои се клучни за одржување на здравјето. Ја разградува храната што ја јадеме, ги отстранува токсините од крвта, управува со нивото на холестерол, му помага на нашето тело да ги апсорбира мастите и го регулира нивото на хормоните. Токму поради неговото значење за здравјето, важно е да јадеме храна која ја поттикнува работата на црниот дроб и ја одржува неговата состојба на завидно ниво, пренесува Eat This.

„Можете да го заштитите вашиот црн дроб со избегнување додадени шеќери и алкохол и ограничување на преработената храна. Јадете претежно растителна храна која е антиинфламаторна и помага на правилно функционирање на црниот дроб. Исто така, би било добро да се обидете да јадете што повеќе овошје и зеленчук“, објаснува регистрираната нутриционистка Џил Вајзенбергер.

Јачмен и овес

Овие цели зрна се одличен извор на диетални влакна, кои се покажаа дека им помагаат на луѓето да изгубат тежина и создаваат здрава рамнотежа на бактерии во цревниот микробиом. Јадењето таква храна богата со влакна ве одржува сити подолго време и често го намалува бројот на калории што ги консумирате. Уште повеќе, пребиотските влакна ја стимулираат здравата цревна микрофлора, што го намалува воспалението и оштетувањето на црниот дроб.

Зеленчук од семејството на зелка

„Ако сакате суперхрана за здравјето на црниот дроб, она што дефинитивно ви го препорачувам е брокула, кељ, бриселско зелје и друг зеленчук со крстовидени. Карли Ноулс.

Боровинки и лиснато зеленило

“Неколку намирници кои ги препорачувам за здравјето на црниот дроб вклучуваат боровинки и други бобинки, билки и зачини, а особено зелен лиснат зеленчук. Секоја од овие намирници содржи многу фитонутриенти кои го промовираат здравјето и ја подобруваат функцијата на црниот дроб”, советува Вајзенбергер.

Кафе, зелен чај и вода

Најдоброто нешто што можете да го направите за да го заштитите вашиот црн дроб е да избегнувате алкохол. Втората најдобра работа што ја препорачуваат повеќето нутриционисти е пиење доволно вода за да се спречи дехидрација и да се помогне подобро да функционира црниот дроб. Освен вода, одлично решение за вашиот црн дроб се и кафето и зелениот чај, но треба да се консумираат умерено, односно да не ја надминуваат дневната количина.

Истражувањето на студии објавено во Меѓународниот весник за клиничка и експериментална медицина покажува дека редовното пиење зелен чај е поврзано со намален ризик од рак на црниот дроб, заболување на замастен црн дроб, хепатитис и цироза на црниот дроб. Кафето, вклучувајќи го и кафето без кофеин, исто така го намалува ризикот од хронично заболување на црниот дроб.

Маслиново масло

А последната храна која ја препорачуваат нутриционистите е маслиновото масло, кое, како што велат, е добро да се консумира што почесто. „Многу претходни студии покажуваат дека маслиновото масло значително го зголемува нивото на добриот холестерол во крвта, што ве штити од замастен црн дроб и на тој начин помага да се зачува здравјето на овој важен орган“, вели Ноулс.