Осум лица загинаа во пожар во 15-катен хостел во Москва во текот на изминатата ноќ, откако алармот за пожар не функционирал, соопштија денеска руските власти. Пожарот избувна во зградата во југоисточниот кварт, соопшти агенцијата која истражува криминални дела, додавајќи дека четири лица се хоспитализирани. Службите за итни случаи соопштија дека пожарот избувнал во приземјето на зградата, додавајќи дека пламенот бил изгаснат веднаш по полноќ и дека повеќе од 200 луѓе се евакуирани.

Advertisements

Прикажи повеќе