Партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо Георгина Родригез се појави во јавноста, а потоа објави фотографија на Инстаграм со марама и фустан со длабок шлиц, што предизвика многу реакции кај нејзините следбеници на Инстаграм.

Џорџина и Роналдо се соочиле со голем број проблеми при пристигнувањето во Саудиска Арабија, а еден од најголемите проблеми е тоа што не се во брак и живеат заедно, што според саудиските закони не е дозволено, но успеале да го пребродат тоа.

Но, се чини дека на луѓето им пречи и начинот на кој Георгина е претставена во јавноста, односно тоа што и е тешко да се прилагоди на правилата за облекување кои важат во Саудиска Арабија.

Имаше негативни коментари

Џорџина на доделувањето на Joy Awards се појави во кадифен фустан со шлиц, а имаше и деколте и некој скап накит.

Изгледот го комплетираше со црн шал, кој претпоставувамe дека сакаше малку да го ублажи впечатокот.

Меѓутоа, во коментарите беше нападната токму поради марамата.

„Џорџина треба да го почитува хиџабот, тоа не е моден додаток“, напиша еден следбеник.

„Треба да ја почитувате земјата во која сте дошле“, „Ја покри главата, но ги покажува нозете“, „Таа марама и фустанот не одат заедно“, се само дел од коментарите, најчесто од локалните жители, но тоа е зошто другите фанови ја опсипуваа со комплименти и, напротив, ја пофалија дека била единствената со покривка на главата на доделувањето.