Седумнаесеткратниот победник на Грен слем турнирите Новак Ѓоковиќ денес ја започна својата 300. недела на лидерската позиција на АТП ранг-листата.

Србинот е втор тенисер во историјата на тенисот со вакво достигнување. Пред него, само Швајцарецот Роџер Федерер има 300 седмици како прв светски рекет. Федерер успеа да се задржи на првото место вкупно 310 недели.

Ѓоковиќ е на добар пат да го сруши рекордот на Федерер. Тоа најрано може да се случи на 8 март 2021 година.