За почеток, веднаш треба да се запрашаме зошто би сакале да ви ги уништиме сеќавањата на некои прекрасни работи од вашето детство?

Одговорот е едноставен – ние сме лоши луѓе.

Несреќниот крај на Петар Пан

Боби Дрискол, младиот актер кој му го позајми и гласот и стасот на главниот лик во култниот цртан филм на Дизни за Петар Пан, ја заврши својата кариера на прилично тажен начин.

Починал во сиромаштија, а неговото тело било пронајдено во напуштена зграда. Имаше само 31 година.

Дрискол собра многу награди, а на врвот на кариерата, кога беше само тинејџер, заработуваше преку 50 илјади долари годишно (што беше многу во 1950-тите). За жал, сите пари ги потрошил на дрога. Имаше релативно успешна кариера и се појави во преку 50 улоги. Но, работите очигледно тргнаа надолу.

Починал во Њујорк во 1968 година и бил погребан во необележан гроб бидејќи никој не дошол да го идентификува неговиот труп. Само една година подоцна, со помош на полицијата, мајка му дознала што му се случило.

Инаку, со Петар Пан се поврзува уште една трагична приказна. Авторот на книгата Ј.М. Тој го создаде Бари, вечното момче, по неговиот 13-годишен брат кој трагично загина по несреќа додека лизгаше.

Елмо и човекот зад него

Кевин Клеш, актерот најпознат како човекот кој цели 28 години му го позајмуваше гласот на незаборавната улица Сезам Стрит, Елмо, е обвинет за сексуални односи со малолетници. Една од жртвите тврди дека Клеш ја искористил својата специфична позиција во индустријата за сексуална експлоатација на деца.

Откако обвиненијата конечно станаа јавни во 2012 година, Клеш негираше дека нешто се случило, но сепак одлучи да се откаже. Судот ги отфрли обвиненијата следната година поради застареност, а адвокатите на актерот додадоа дека се надеваат дека оваа пресуда ќе му овозможи да го врати приватниот и професионалниот углед.

Во 2016 година, Клеш почна да работи на други проекти за компанијата Џим Хенсон, но поради причините поради кои беа отфрлени тужбите, облакот на сомнеж остана засекогаш над неговата кариера.

д-р. Сеус и приказната што не ја раскажа

Теодор Сеус Гејзел или Др. Сеус, најпознат како автор на бројни книги за деца, ја изневерувал сопругата Хелен Палмер додека боледувала од рак, а работите се влошиле откако таа се самоубила поради изневерувањето.

Во своето проштално писмо таа напиша: „Престар сум и премногу вклучена во се што правиш и претставуваш за да го замислам животот без тебе. Моето заминување ќе создаде гласини, но може да се каже дека бев исцрпена со работа. Вашата репутација меѓу пријателите и Навивачите нема да бидат прекршени“.

Темната страна на познатите бајки

Ако додека им читавте на децата „Заспаната убавица“ или „Црвенкапа“ мислевте дека старите бајки многу лошо остареле и дека можеби не треба да им ги полните главите на децата со збунети ужаси, добро е да знаете дека ова се прочистени верзии. Имено, оригиналните верзии биле уште потемни.

Во верзијата на Заспаната убавица на Џамбатиста Базиле, кралот случајно поминал покрај замокот на Заспаната убавица. Тој чукнал и откако никој не ја отворил вратата, влегол преку прозорецот. Тогаш забележал згодна девојка како спие, решил да ја силува и потоа мирно да продолжи по својот пат. Заспаната убавица се разбудила дури кога родила близнаци.

Кралот се враќа и и покрај сексуалниот напад тие се заљубуваат, но љубовната врска не трае бидејќи сопругата на кралот дознава за „аферата“ на нејзиниот сопруг и се обидува да ја убие убавицата и да ги зготви близнаците.

Што се однесува до Црвенкапа, тешко дека лошиот волк би можеле да го наречеме лош бидејќи тој повеќе спаѓа во категоријата на пореметен садистички психопат кој ја тера Црвенкапа да ја јаде сопствената баба.

Моана и Моана

Дизниевата принцеза Моана е еден од омилените анимирани ликови што ги обожава низ целиот свет.

Меѓутоа, во Италија нема да го најдете под тоа име.

Моана во Италија ја нарекуваат Вајана за луѓето да не ја поврзуваат со исклучително популарната порно актерка Моана Поци.

Роалд и Фабриката за антисемитизам

Роалд Дал, автор на бројни детски класици како Чарли и фабриката за чоколади, Матилда, Фантастичниот господин Фокс и Вештерки, беше прилично отворено антисемитист.

Покрај тоа што постојано повторуваше познати „класици“ како онаа дека во американската влада доминираат големите еврејски финансиски институции, тој често даваше изјави кои би имале сериозни проблеми да бидат објавени денеска.

„Има нешто во карактерот на Евреите што создава непријателство. Мислам, секогаш има причина зошто анти-сè може да се појави насекаде, но дури и негативците како Хитлер не се вртеа против нив без причина“, рече тој во 1983 година.

Колку помалку знаеме за Волшебникот од Оз, толку подобро

Волшебникот од Оз е една од оние безвременски детски класици кои воодушевија генерации. Иако филмот е снимен во далечната 1939 година, тој едноставно успеа да го издржи тестот на времето и тешко е да се најде дете кое не знае барем за незаборавниот хит Over the Rainbow.

Она што многумина не го знаат е дека челниците на МГМ ја изгладнувале актерката Џуди Гарланд со години за да „останат во форма“. Често живееше само од пилешка супа и кафе. Кога била преуморна, и давале амфетамини, а кога дошло за одмор – апчиња за спиење.

Покрај тоа, за костимот Кукавички лав беше убиен вистински лав за костимот да изгледа што поубедливо, а во 2014 година беше продаден на аукција за три милиони долари.

Покрај тоа, режисерот на филмот, Виктор Флеминг, беше отворен симпатизер на нацистите и често користеше методи кои би можеле да ги наречеме нацисти за време на снимањето. Еднаш и удри шлаканица на Џуди Гарланд само затоа што таа се кикотеше за време на една сцена.

Вистинската приказна за Покахонтас

Многумина веројатно знаат дека приказната за Покахонтас е заснована на вистински настан, но романтизирана за потребите на содржини погодни за деца. Сепак, некои не знаат дека приказната е вознемирувачки романтизирана.

Во реалноста, Џон Ролф имал 28 години, а кога првпат ја запознал Покахонтас, таа била само 10-годишно девојче.

Откако се преселила во Англија со Ролф, се разболела и починала на 22-годишна возраст.

Лило и Самара

Двата големи кино хита од 2002 година беа цртаниот филм на Дизни Lilo & Stitch и хорор филмот The Ring. И покрај тоа што немаат никаква врска во однос на содржината, сепак има една врска.

Тие делат актерка.

Имено, Дејви Чејс и го позајми гласот на девојката Лило, но морничавата Самара беше таа што преплаши милиони гледачи ширум светот. Така, следниот пат кога ќе наидете на Lilo & Stitch, се надеваме дека ќе заборавите да го прочитате ова.

Другата страна на Алфа

Алф беше една од најуспешните ТВ серии во осумдесеттите, а децата купуваа и апсорбираа се што е поврзано со влакнестиот вонземјанин. Од кукли и стрипови до анимирани филмови и се што имало неговиот лик на него.

Сепак, некои деца премногу го доживеаја она што Алф го „проповеда“.

Веројатно сте забележале дека неговата желба да ја јаде мачката целосно исчезнала во подоцнежните сезони. Причината е прилично едноставна. Некое дете го виде Алф и реши да стави вистинска мачка во микробранова печка.
Сепак, многумина беа вознемирени од видеото кое протече на интернет на кое се гледа како Алф извикува расистички навреди како подготовка за снимањето, а потоа и нуди на актерката која глуми тинејџерка во серијата да го „јава“.

И додека расистичките испади беа објаснети со фактот дека актерот всушност само повторуваше сцена од серијата LA Law, тешко е да се избришат овие сцени од вашата меморија кои сериозно ја нарушуваат вашата невина слика за ликот што го обожававте како дете.

А да не зборуваме за „порно“ видеото во кое актерот Макс Рајт (кој го глуми Вили во серијата) прво пуши крек, а потоа орално задоволува исто толку маѓепсана колешка.

Мечето и ловецот што го уби… И му даде име

Мечињата во Америка се нарекуваат „Теди беар“, а името го добиле по Теодор Рузвелт, кој одбил да застрела мечка врзана за дрво за време на едно од неговите ловечки патувања.

И иако тоа изгледа како прилично слатка приказна, добро е да не се знае продолжението.

Не, Рузвелт побарал да се одврзе ранетата мечка за да биде застрелана бидејќи сметал дека не е „спортско“ да се убие врзано животно. Не, многу по „спортски“ е да се одврзе беспомошно животно и потоа да се пука.

Тролови и милијарди кои завршија во погрешни раце

Секој барем еднаш во текот на своето детство се сретнал со тролови, слатки фигурини со луди и шарени фризури. Ги гледавте насекаде, а за да биде подобро, тие се присутни и денес.

Она што можеби не го знаете е дека тие се создадени во 1959 година кога Данецот Томас Дам, откако не можел да си дозволи божиќен подарок за својата ќерка, решил да ја направи првата трол кукла. Грдото лице на тролот беше „посвета“ на месарот на кој Дам му должеше пари, па во исто време беше убав гест и мала одмазда.

Дам почна да продава кукли и на почетокот беа познати како Happy Trolls, а подоцна се претвори во вистински бизнис. Но, куклите станаа премногу популарни, Дам не можеше да ги заштити правата на меѓународниот пазар и следеше вистинска поплава од очигледни копии. Ова доведе до вистинска „трол-манија“, а Дам речиси и да не учествуваше во заработката.

Иако продолжил да прави кукли, тој добил само мал процент од милијардите долари што куклите ги направиле ширум светот.

За работите да бидат потрагични, Дам почина во 1989 година, истата година кога беше донесен закон во САД што ќе му овозможи да ги заработи парите што неправедно му беа одбиени.