Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) на својата веб-страница објави дека денеска на институтот „Торлак“, започна производството на руската вакцина „Спутник Ве“ во Србија.

Advertisements

Според рускиот фонд, Србија стана првата земја во јужна Европа што ја произведува оваа вакцина, а која ќе може да се известува и за другите земји во регионот.

До денес, „Спутник V“ е регистрирана во 60 земји во светот со вкупно население од три милијарди луѓе, соопшти фондот, додавајќи дека ефикасноста на Спутник В е 91,6% “, како што беше потврдено од податоците објавени во Лансет, една од светските најстарите и најценетите медицински списанија“.

Министерот Ненад Поповиќ, исто така, на својот Твитер профил објави дека денеска е извршено првото полнење во Торлак.

Прикажи повеќе