ИЗГЛЕД НА балконот на Бакингемската палата, концерт на светски ѕвезди и ден посветен на волонтерството ќе бидат дел од прославите за крунисувањето на кралот Чарлс III. За прв пат по 70 години Велика Британија ќе има нов монарх, а тридневната церемонија ќе започне на 6 мај, соопштија од палатата.

Крунисувањето на кралот и кралицата ќе се одржи во Вестминстерската опатија, а со него ќе чиноначалствува архиепископот од Кентербери. Пред главната церемонија ќе има процесија од Бакингемската палата до опатијата. Следува уште една поворка, во која на Чарлс и Камила ќе им се придружат и другите членови на кралското семејство, а потоа сите заедно ќе излезат на балконот на палатата каде ќе бидат крунисани сопружниците.

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл наводно нема да им се придружат на кралот и кралицата на балконот за време на крунисувањето, пишува Daily Mail. Поставата на членовите на кралското семејство ќе биде ограничена на вработените членови на семејството, со исклучок на војводата и војвотката од Сасекс и принцот Ендру, кои повеќе не се на официјални должности.

Како ќе изгледа крунисувањето?

Чарлс ќе се закити со Камила, а се очекува церемонијата да биде поскромна од претходните. Во соопштението од Бакингемската палата во октомври се вели: „Крунисувањето ќе ја одрази улогата на монархот денес и ќе гледа кон иднината, иако е вкоренет во долготрајната традиција и раскош“.

За разлика од тричасовното крунисување на кралицата Елизабета, Дејли Мејл претходно откри дека Чарлс ќе трае нешто повеќе од еден час. Списокот на гости може да се намали и од осум илјади на две илјади, а се разговараше и за порелаксиран кодекс на облекување. Кралот, исто така, ќе се откаже од различните промени на облеката што морала да ги направи неговата мајка.

Додека некои традиции од 1953 година ќе бидат укинати, моментот на помазание на монархот ќе биде ист. Над главата на Чарлс ќе се држи крошна од златна ткаенина. Кралот ќе седне на столчето за крунисување кое датира од почетокот на 14 век и ќе се заколне дека ќе биде „бранител на верата“.

Откако ќе биде помазан, круната на Свети Едвард ќе биде поставена на главата на Чарлс, со што официјално ќе биде крунисан за крал. Камила ќе ја преземе титулата кралица покрај новиот крал и ќе и биде поставена круната на кралицата Елизабета на главата. Принцот Вилијам, исто така, ќе преземе нови титули на крунисувањето, вклучувајќи го и официјалното именување за Принц од Велс.

Што ќе се случи по крунисувањето?

По церемонијата во Вестминстерската опатија, кралот Чарлс III. ќе се упати кон Бакингемската палата за да застане на балконот со членовите на неговото семејство.

Со оглед на тоа дека крунисувањето е празник, а во Велика Британија се паѓа за викенд, повеќето Британци нема да одат на работа ниту на почетокот на неделата. Сè уште не се објавени планови за улични забави, но може да има сцени слични на 1953 година, кога се одржаа илјадници прослави низ целата земја.