Иако продолженијата на хит филмовите честопати не успеваат, Џо Пеши беше апсолутно сигурен дека „Сам дома 2: Изгубени во Њујорк“ ќе биде достоен наследник на првиот филм.

Во интервју за People за прославата на 30-годишнината од продолжението, Пеши (79) откри дека задржувањето на оригиналната актерска екипа и екипа од 1990 година за второто продолжение „Сам дома“ и дало на целата продукција „иста, ако не и повеќе, енергија и ентузијазам како и оригиналот. самиот“. Актерот истакна дека на сетот имало повеќе спонтаност и креативност бидејќи сите претходно работеле на тој проект.

„Беше убава промена да се направи тој конкретен тип на комедија. Сепак, серијата „Сам дома“ беше повеќе од физички тип на комедија, па малку повеќе бараше“, рече актерот оскаровец.

„Сакав да го задржам интегритетот на односот со противникот“

„Сам дома 2“, снимен во 1992 година, го следи Кевин Мекалистер (Маколи Калкин) една година по настаните од оригиналот. Случајно се качи на лет за Њујорк додека неговото семејство е на одмор на Флорида за Божиќ. Пресметките на Кевин со криминалците Хари (Пеши) и Марва (Даниел Стерн) и шегите на Менхетен ја обезбедија таа сакана динамика на херој-негативец помеѓу тогаш малиот Калкин, сега 42-годишен, и негативецот на Пеши.

„Се сеќавам на Маколи како навистина слатко дете, дури и на негова возраст, многу професионално. Но, намерно ги ограничив моите интеракции со него за да ја зачувам динамиката помеѓу неговиот лик Кевин и мојот лик Хари“, вели Пеши за работата со Калкин, истакнувајќи дека тој не сакаше да се гледа на екранот како на кој било начин пријателски расположен додека ги снимаше сцените со младата ѕвезда.

Сакав да го задржам интегритетот на спротивставената врска“, изјави актерот за People. Кевин му задава доста болка на Хари во филмот, а Пеши открива дека тој всушност претрпел сериозна повреда во незаборавната сцена каде што капата на Хари е запалена од стапиците на Кевин.

Самиот Пеши го дизајнираше акробацијата потребна за иконската сцена

„Покрај очекуваните испакнатини, модринки и општа болка што би ги поврзале со тој посебен вид физички хумор, претрпев сериозни изгореници на горниот дел од главата за време на сцената каде што му беше запалена капата на Хари“, вели Пеши, истакнувајќи дека сам го дизајнирал трик за сцената. Сепак, вели тој, имал среќа професионалните каскадери да изведуваат вистински тешки акробации.

Пеши се појави само во првите два филма сам дома. Четирите продолженија направени по 1992 година вклучуваат нова актерска екипа и нови приказни. Запрашан дали некогаш би размислувал да ја повтори улогата на Хари за идниот дел од франшизата, актерот вели дека би било „тешко да се повтори“ невината аура на оригиналните филмови.

„Иако, никогаш не вели никогаш, мислам дека би било тешко да се повтори не само успехот, туку и севкупната невиност на оригиналот. Сега времињата се поинакви, ставовите и приоритетите се сменија за 30 години“, вели познатиот актер.