Eден од најпознатите светски нутриционисти Анри Шено тврди дека првата и најважна работа на која се заснова здравата исхрана е возраста. Ниту висина, ниту тежина, туку бројот на години! Метаболизмот се менува на секои 7 години и многу е важно ова да се има на ум.

Кафето не е најдобриот начин да се започне денот. И не е важно дали е црно или со млеко. Интересен факт: ако некој пиел кафе со млеко денес, а умрел следниот ден. Обдукцијата открива несварено кафе со млеко во стомакот!

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.