Во Москва, каде што во изминатите 24 часа се потврдени 6723 нови случаи на коронавирус, а 114 луѓе починаа, од денеска стапуваат на сила нови епидемиолошки мерки.

Advertisements

Во рестораните, кафулињата и баровите ќе им биде дозволен влез само на вакцинираните, оние кои ја прележале болеста или на лица кои ќе приложат негативен тест на коронавирус.

Градските власти воведоа ограничувања и за најголем дел од болничките услуги, кои исто така ќе може да ги користат целосно вакцинираните граѓани или оние кои имаат тестови на антитела.

Прикажи повеќе