Накитот на новата кралица носи тајна порака, таа се обидува да ја продолжи традицијата на Елизабета.

Новиот крал Чарлс III беше срдечно пречекан од голема толпа пред Бакингемската палата. Британскиот монарх се појави во придружба на неговата сопруга Камила Паркер, која за оваа пригода избра бисерен ѓердан со тркалезно дијамантско копче. И таквиот избор на додатоци не беше случаен.

Имено, белите бисери се накитот кој официјално го носи кралското семејство во периодот на жалост, а датира од времето на владеењето на кралицата Викторија, која носеше црно цели 40 години во знак на чест по смртта на нејзиниот сопруг, принцот Алберт.

Единствениот накит што го носела бил црн или безбоен, а често избирала ниски бисери. А таа традиција ја продолжи кралицата Елизабета Втора, која исто така му оддаде почит на нејзиниот сопруг Филип во април 2021 година, носејќи бисерен ѓердан со три жици и соодветни обетки.

И кралицата со најдолг стаж носеше бисери не само на погребот на нејзиниот сопруг, туку и на погребите на принцезата Дијана, принцезата Маргарет и кралот Џорџ Шести.

Експертот за кралски накит Лесли Филд истакна дека бисерите се традиционален накит за кралиците илјадници години. Таа особено нагласи дека до сега немало кралица која не ги носела.

  • Беа ретки, убави и сјајни – и колку повеќе ги носите, толку стануваат посјајни – заклучила Лесли.