Бројот на луѓе ширум светот кои страдаат од симптоми на ковид е алармантен, а друг, карактеристичен за жените, сега се приклучи на списокот на сè подолги симптоми.

Хроничен замор, отежнато дишење, главоболка, се само некои од вообичаените симптоми на ковид. Сега, како што објави „Сан“, има уште една, карактеристична само за жените.

Некои жени пријавуваат дека имаат неправилни циклуси и невообичаено големи згрутчувања на крвта после страдање од ковид.

Пациентка по име Роуз за Медицински вести денес изјави дека за осум месеци поминати од нејзината инфекција , таа имала само пет циклуси. Друга жена, по име Бјанка, сведочеше дека се соочувала со невообичаено големи проблеми со истото, што претходно ги немале.

Пациентка по име Едит го вели следново:

“Мојата менструација е сосема поинаква по ковидот. Мојот календар, времетраењето и интензитетот и нивото на болка се целосно нарушени. Сега сè е непредвидливо”.

Лекарите сè уште немаат објаснување за промените во циклусот, но тие претпоставуваат дека вирусот, бидејќи е системски, на некој начин ги напаѓа и женските репродуктивни органи.

Доктор Линда Фен, доцент по гинекологија на Јеил, вели дека науката сè уште не се занимавала детално со ова прашање, но исто така вели дека постои „биолошка можност“ вирусот да ги нападне јајниците.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.