Пред точно 13 години се играше Ел Класико во кое Реал Мадрид победи со 4:1 против Барселона.

Кралевите тогаш триумфираа против вечниот ривал со головите на Раул, Робен, Игуаин и Ван Нистерлој, а ова Ел Класико ќе го памети по тоа што играчите на Барселона, како и обично, подготвија линија за играчите на Реал на „Сантијаго Бернабеу“.

Таа вечер, 7.05.2008 година, Лионел Меси и остатокот од тимот мораа да му оддадат почит на Реал на Шустер, кој на крајот славеше со 18 поени предност.

Во Барселона, т.н. тунелот што требаше да се подготви за играчите на Реал предизвика многу полемики во деновите пред самиот натпревар. Поради големото непријателство меѓу екипите, навивачите беа против почитување на обичаите, а некои играчи практично одбија на овој начин да му ја честитаат заслужената титула на Реал.

На крајот, надвладеа фер-плејот и играчите на Барселона се наместија на две страни за да поминат шампионите. Ова е најлошото нешто што можеше да го доживее еден навивач на Барселона, а на играчите не им беше грижа, иако изгледаа мирни и опуштени, барем по изглед.

Френк Рајкард се покажа како вистински џентлмен и беше еден од оние кои вршеа најголем притисок врз своите играчи да го направат тој формален гест што денес е поприродно прифатен отколку во тие денови.

На фотографијата од играчите кои му аплаудираа на Реал беа Валдес, Замброта, Маркез, Реизигер, Абидал, Чави, Јаја Туре, Гудјонсен, Анри, Кркиќ и Меси.

Ето и Деко беа отсутни. Наводно, и двајцата намерно добија картони претходно за да се избегне оваа ситуација.

На крајот, Реал дури и не се смилуваше на овој гест, па ги победи своите ривали со високи 4:1. Анри постигна гол за Барселона, но тоа беше мала утеха по сето она што го доживеаја таа вечер.

Пред три години, Барселона требаше да добие тунел од играчите на Реал Мадрид, но тоа не се случи. Сепак, играчите на Барса на крајот беа придружувани од тунелот подготвена за нив од Ернесто Валверде и целиот стручен штаб, и тие тоа го сторија според идејата на Жерард Пике.