Најчестите компликации се автоимуните болести – од воспаление на мозокот до мултиплекс склероза. Како пост-ковид симптоми се јавуваат и вртоглавици, главоболки и проблеми со меморијата, пишува Дојче веле.

Колку е потешка клиничката состојба кај заразените, толку се поголеми и пост-ковид компликациите коишто се појавуваат по прележувањето на болеста. Најчестите компликации се автоимуните болести – од воспаление на мозокот до мултиплекс склероза. Како пост-ковид симптоми се јавуваат и вртоглавици, главоболки и проблеми со меморијата.

Вирусот може ја влоши состојбата кај веќе постоечките автоимуни болести, или пак да доведе до нови автоимуни заболувања. Проблеми може да имаат и постарите, но и помладите пациенти. Кај помладите лица ковидот може да го нападне автономниот нервен систем и да предизвика тахикардии, аритмии и во ретки случаи престанок на работата на срцето.

Целиот текст овде.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.