Израелскиот државен врв синоќа соопшти дека сите членови на палестински Хамас се „мртви луѓе кои одат“.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант на прес-конференција кажаа дека изјавата ги вклучува и оние оперативци на Хамас надвор од Појасот Газа.

Галант додаде дека „нема разлика меѓу терорист со калашников и терорист во триделен костим“, што се чини дека е алузија на лидерот на исламскиот екстремистички Хамас, Исмаил Ханија, за кого се верува дека живее во Катар.

Заедно со веста, израелските медиуми објавија фотографија на Ханија од 1 ноември, кога тој на телевизија повика на „политичко решение“ на конфликтот со Израел.

Израелскиот министер за одбрана синоќа кажа дека ИДФ (Израелските одбранбени сили) продолжуваат силно да го напаѓаат Хамас и наскоро ќе почнат да дејствуваат и на југот на Појасот Газа.

Тој објасни дека втората фаза од копнената инвазија е во тек и дека армијата дејствува и на исток, не само на северот на Појасот Газа, и дека Хамас останува без тунели, бункери, контролни пунктови, а дека многу високи команданти се убиени.

Галант процени дека секој ден има се помалку места каде што „терористите на Хамас можат да се движат“ и дека оние што се кријат на југот, каде ИДФ допрва треба да испрати копнени сили, „наскоро ќе го почувствуваат тоа“.

Министерот зборуваше и за семејствата на заложниците киднапирани на првиот ден од нападот на Хамас на југот на Израел на 7 октомври и однесени во Газа и рече дека со нив се среќава секоја недела и дека нема поголем приоритет од нивниот враќање.

Галант смета дека Хамас „си игра со емоциите на семејствата и израелската јавност, но дека воениот кабинет е решен заложниците да бидат ослободени“.

„Она што се случи на 7 октомври е полошо од било кој друг феномен во светот во изминатите децении. Тоа е Хамас и Хамас ја разбира само силата“, рече Галант, додавајќи дека е се појасно дека одлуката да се оди во војна за да се уништи Хамас и да се вратат заложниците е правилна.