Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека неколку здравствени работници пријавиле благи нуспојави по вакцинацијата со фајзеровите вакцини.

Пријавени се црвенило и слаби болки на местото каде е аплицирана вакцината, но и вртење кај некои медицински лица. До овој момент вакцинирани се над 760 здравствени работници.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.