Неколку десетици луѓе вечерва се собраа на протест пред бугарската амбасада во Скопје, јавува БГНЕС, пренесува Трибуна.

Учесниците на протестот носеа знамиња со симболот од Вергина, а не државното знаме на РС Македонија. Тие скандираа „Македонија“ и не беше јасно зошто се собрани пред бугарското дипломатско претставништво.

Пред македонското Собрание да го прифати францускиот предлог за почеток на преговори за членство во ЕУ, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и екстремната левичарска проруска партија „Левица“ организираа протести во Скопје против „бугаризацијата и асимилацијата“ на РС Македонија.

На протестот пред бугарската амбасада во македонскиот главен град вечерва немаше инциденти. На местото на настанот имаше силно полициско присуство.