Актерот Френк Мекреј почина на 80-годишна возраст од срцев удар. Најпознат е по улогите во акциони филмови, а исто така имаше кариера и во американскиот фудбал.

Дури и официјалниот Твитер профил на Џејмс Бонд се прости од славниот актер.

Фото: Профимедиа

Тој го играше Шарки во „Дозвола за убиство“, полицискиот капетан во „48 часа“, кој подоцна пародираше во „Последниот акционен херој“ и во „Loaded weapon”. Глумеше заедно со Сталоне во четири филма („F.I.S.T.”, “Paradise alley”, “Rocky II” i “Lock up”), а беше поврзан со Џон Кенди во „1941“ и „National lampoon’s vacation”. На почетокот на својата кариера се појави и во „Дилинџер“, „Shaft in Africa“, и во многу други филмски остварувања…

Фото: Профимедиа