НОВИОТ експериментален хорор филм на канадскиот режисер Кајл Едвард Бол Skinamarink е опишан од многу гледачи како „најстрашниот филм некогаш направен“, а некои признаваат дека биле „преплашени со денови“ откако го гледале и се „плашеле повторно од темнината како кога тие беа деца“..

Светски медиуми: „Најстрашниот филм на сите времиња“

Skinamarink, кој веќе заработи неверојатни 1,5 милиони долари на бокс офисот, во главните улоги се Лукас Пол и Дали Роуз Тетро во улогата на братот и сестрата Кевин и Кејли. Хоророт беше премиерно прикажан на 13 јануари 2023 година и моментално сè уште се игра во кината, но може да се емитува и на веб-страницата Shudder.

Бројни светски медиуми ги објавија своите критики за Skinamarink. The Independent го опиша филмот како „кошмар“, објаснувајќи дека создава „атмосфера на ужас“, додека Inverse го нарече „најстрашниот филм на сите времиња“, опишувајќи го како „злобна приказна што ќе се гледа долго време “.

Според Variety, филмот е „неспоредлив со кој било друг хорор филм досега направен“. Vulture напиша дека „наместо стандардно раскажување приказни, Skinamarink се обидува да создаде чувство на страв“. „Њујорк тајмс“ наведе дека „експерименталниот и агресивно неразбирлив хорор филм плени со својот недостаток на акција“.

за што е филмот?

Филмот следи две деца, четиригодишниот Кевин и шестгодишната Кејли, кои се будат среде ноќ и откриваат дека нивните родители ги нема и дека ги нема прозорците и вратите во нивниот дом. За да се справат со чудната ситуација, двајцата носат перници и ќебиња во дневната соба и се сместуваат таму.

Потоа гледаат цртани за да се забавуваат и да го одвлечат вниманието од застрашувачката и необјаснива ситуација. “Цело време се надеваат дека на крајот некој од возрасните ќе дојде да ги спаси. Сепак, по некое време станува јасно дека нешто ги чува”, стои во описот на филмот.

За време на час и 40 минути хорор, во куќата почнуваат да се случуваат чудни и застрашувачки работи – мебелот исчезнува и повторно се појавува, играчките се движат сами, а децата почнуваат да слушаат гласови. Наскоро почнува да им зборува морничав глас, кој му наредува на Кевин да си го отсече окото со нож и му кажува дека Кејли и ја извадила устата затоа што не постапила како што ѝ било кажано.

Режисерот снимил филм за седум дена според неговиот кошмар

Пред да го направи Skinamarink, режисерот Бол беше популарен креатор на YouTube кој снима кратки филмови базирани на кошмари што неговите следбеници ги опишаа во делот за коментари на неговите видеа.

Врз основа на постојан сон што го сонувал, тој го снимил филмот во неговиот дом од детството во Едмонтон, Канада, користејќи стари камери позајмени од локална филмска организација, а целиот процес чинел само околу 15.000 долари и траел само седум дена.