Во Индија, најголемиот светски производител на вакцини, милиони луѓе чекаат за имунизација во услови на уништувачки втор бран на инфекции.

Индија обично произведува повеќе од 60% од сите продадени вакцини на глобално ниво и е дом на Институтот за серум во Индија (SII), најголемиот производител на вакцини во светот. Нејзината огромна способност за производство е причината зошто земјата се потпиша како главен играч во COVAX, глобалната иницијатива за споделување на вакцини, која обезбедува намалени или бесплатни дози за земјите со пониски примања. Според првичниот договор објавен минатата година, SII ќе произведе до 200 милиони дози за до 92 земји, пишува Си-Ен-Ен.

– Advertisement –

Но, ситуацијата во Индија е значително различна од пред само неколку месеци. Вториот бран започна во март, брзо надминувајќи го првиот, кој го достигна својот врв минатиот септември, со над 97.000 случаи на коронавируси на ден.

Државите и градовите воведуваат нови ограничувања, вклучително и полициски час за време на викендот и ноќта во главниот град Делхи, дом на 19 милиони луѓе. Многумина масовно ги напуштаат големите градови упатувајќи се кон своите родни села.

И згора на тоа, снабдувањето со вакцини запре на теренот, најмалку пет држави пријавија сериозен недостиг и ја повикаа федералната влада за помош.

Во услови на криза, владата и SII го насочија фокусот од снабдување со вакцини на КОВАКС кон приоритет на сопствените граѓани дома.

„Испораките на дози од Институтот за серум во Индија ќе бидат одложени во март и април“, велат од  КОВАКС, во соопштението за јавност од 25 март.

Индија досега обезбеди 28 милиони дози од вакцината „АстраЗенека“, а во март требаше да испорача уште 40 милиони дози и 50 милиони во април, се вели во соопштението, додавајќи дека КОВАКС и индиската влада „остануваат во дискусии“ за комплетирање на набавките.

Не е прв пат Индија да мора да ги паузира своите придонеси за КOVAX: во јануари, владата го ограничи извозот на вакцини AstraZeneca произведени од SII „затоа што тие сакаат прво да дадат приоритет на најранливите и најсиромашните сегменти“, рече извршниот директор на SII, Адар Пунавала.

Но, овие повторени одложувања силно ги погодија сиромашните земји. Директорот на телото за контрола на болести во Африка предупреди дека задржувањето на извозот во Индија може да биде „катастрофално“ за континентот – додека Пакистан, еден од најголемите приматели на програмата, одлучи да дозволи увоз и продажба на приватни вакцини да го пополнат јазот.