Црниот дроб е витален орган и има бројни функции поврзани со варење и метаболизам, складирање на витамини и минерали, чистење од токсини од крвта и синтеза на протеини. Иако има единствена способност да се регенерира, не е непобедлива, па изборот на храна и пијалок влијае на здравјето на овој орган.

Многу намирници богати со хранливи материи се корисни за црниот дроб, а зеленчукот е особено важна група.

  1. Цвекло

Велат дека сокот од црниот дроб е вистински еликсир на здравјето и дека е особено важен за здрав црн дроб. Според едно истражување, може да помогне и во борбата против некои видови канцерогени материи. Најважни се беталаините, еден вид антиоксиданси кои се наоѓаат во цвекло кои исто така имаат антиинфламаторно дејство.

  1. Брокула

Првото истражување, досега спроведено на животни, покажува дека овој зеленчук поволно делува на туморите на црниот дроб. Точниот механизам со кој се постигнува ова сè уште не е познат. Можете да го сервирате суров или варен, да го додадете во тестенини или салати.

  1. бриселско зелје

Друга храна од списокот со зелка е корисна за здравјето на црниот дроб. Неговите ензими ги чистат и токсините од белите дробови, а најсилни се во сировиот зеленчук. Сепак, дури и кога ќе бидат соборени, тие го задржуваат својот ефект. Можете да ги печете и во рерна или да ги динстате на тивок оган. Ситно сецкани, може да се додадат во салати.

  1. Зелен зеленчук

Во оваа група спаѓаат кељот, спанаќот и блитвата, сите три вида зеленчук се корисни за здравјето, особено за црниот дроб. Тие се полни со антиоксиданси кои го штитат телото од опасните слободни радикали. Полни се и со влакна, па се добар сојузник во лекувањето на замастен црн дроб кој настанал и покрај тоа што пациентот не пиел алкохол.