Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за „Република“ за прв пат открива дека размислува да се кандира за носител на листа на следните избори.

-На минатите избори излегов како носител на кампањата и како кандидат за премиер што можеби од денешна перспектива беше погрешен потег и чекор. На овие избори ќе бидам на една од листите како носител и мандатар за состав на идната влада, вели Мицкоски.