Фудбалерите на Барселона синоќа го совладаа Ваљадолид со 3:0 на гости и конечно одиграа добар натпревар.

Каталонскиот клуб без проблеми успеа да стигне до трите бода во Ваљадолид, а играч на натпреварот на крајот беше Лионел Меси. Аргентинецот успеа да постигне гол и асистенција и го предводеше својот тим до победата.

После мечот, Меси повторно се најде во центарот на вниманието поради интервјуто што го даде за ТВ компанијата „Ла Секста“.

Имено, ова интервју требаше да се емитува во понеделник, но во последен момент Меси испрати порака до уредникот да побара да се премести за седум дена и да се емитува следниот понеделник.

Тој објасни дека не сака интервјуто да се совпадне со датумот на хуманитарната емисија „Ла Марато“ на ТВ3, што се одржува 28 години пред Божиќ, а парите се донираат за лекување на разни болести.

Меси не сакаше неговото интервју да биде во центарот на вниманието и да го одвлекува вниманието од добротворната емисија, на која официјалните лица веднаш се согласија, а на гледачите им објаснија дека интервјуто на Меси ќе се емитува следниот понеделник.

Капитенот на Барселона ја воодушеви јавноста со овој потег и треба да се додаде дека хуманитарното шоу „Ла Марато“ собра дури седум милиони евра.