Поранешниот руски претседател и долгогодишен сојузник на Владимир Путин, Дмитриј Медведев, изјави дека експлозијата на полска територија покажала дека Западот се приближува кон уште една светска војна.

Advertisements

„Инцидентот со наводниот ракетен напад на Украина на полска фарма докажува само едно: водејќи хибридна војна против Русија, Западот се приближува кон светска војна“, напиша Медведев на Твитер.

Полскиот претседател Анджеј Дуда претходно изјави дека земјата нема конкретни докази за да покаже кој го испукал проектилот што ја погоди фабриката за жито и уби две лица.

Прикажи повеќе