Министерството за здравство препорачува повторно да се носат заштитните маски, со цел населението во Македонија да се заштити од екстремно загадениот воздух.

Во кампања на Фејсбук, МЗ дава неколку лекарски совети за заштита од аерозагадувањето, меѓу кои и: носење заштитна маска за да се заштити респиратното здравје, да не се проветрува во во куќите и становите за да влезе загадениот воздух, да се јаде здрава храна и да се пијат многу течности, наместо на отворено, да се вежба во затворен простор, да се пијат антиоксидански, вотамиц Ц, Д, цинк, ако имате астма следете ги препораките на лекарот.

Од почетокот на падменијата во март 2020 година, се воведоа заштитни маски за лицето, кои денеска се задолжителни само во јавниот превоз, аптеките, болниците и Домовите за стари лица.

Денеска Скопје претпадне беше шести најзагаден град во светот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.