Младиот уругвајски фудбалер Факундо Пелистри следната сезона ќе игра на позајмица во Алавес.

Депортиво Алавес и Манчестер Јунајтед постигнаа договор со кој напаѓачот се враќа во Шпанија.

Во текот на изминатата зима, Алавес го позајми, играше неколку месеци и се врати во Манчестер. Сепак, одлуката на тренерот Оле Гунар Солскјер беше Уругваецот да продолжи да се развива играјќи на позајмица.

Неодамна, Пелистри воодушеви со еден настап на пријателски натпревар, но тоа не беше доволно за да остане во тимот и следната сезона, која се уште има жестоки офанзиви и едноставно сега нема место за Пелистри.

Младиот фудбалер е роден во Пенарол и по поттик на легендата на Јунајтед, Диего Форлан, беше донесен на Олд Трафорд во 2020 година.