Девет мајмуни во зоолошка градина во Сан Диего, Калифорнија станаа првите нечовечки суштества во светот кои се вакцинирани против ковид-19. Официјални лица во зоолошката градина во Сан Диего на 5 март изјавија дека вакцината им била дадена во изминативе неколку недели. Животните добија по две дози на експериментална вакцина првично наменета за кучиња и мачки, изјави портпаролката на зоолошката Дарла Дејвис за Ројтерс. Сите добро се чувствуваат, рече таа.

– Advertisement –

Прикажи повеќе