МАЈКАТА на Илон Маск побара од хејтерите да „престанат да бидат злобни“ кон нејзиниот син. Меј Маск (74) застана во одбрана на својот „генијален“ син и им порача на луѓето дека треба да бидат подобри кон него.

Зборувајќи за Би-Би-Си во третата епизода од шоуто на Елон Маск, таа зборуваше за желбата на нејзиниот син да му помогне на човештвото преку неговите компании SpaceX, Tesla, а сега и Twitter. „Среќна сум што сите овие компании се во рацете на мојот паметен син, генијален син“, изјави таа.

„Забележав дека е гениј кога беше дете“

Маск додала дека забележала дека „нејзиниот син бил гениј“ уште кога бил дете и дека, „иако сите му се восхитуваат поради друштвото, никој не можел да издржи толкав притисок бидејќи постојано наидува на хејтери“. Затоа таа побара од медиумите и хејтерите „да престанат да го исмеваат нејзиниот син“.

Корисниците се потсмеваат: „Мајка ми ми рече дека сум кул“

Нејзиниот апел веднаш предизвика реакции на социјалните мрежи. „Мајка ми рече дека мора да бидеш добар со мене“, „Мислам дека сите милијардери треба да ги ангажираат своите мајки да ги бранат, тоа дефинитивно ќе помогне“, беа иронични коментари на корисниците на Твитер. Некој направил и мем на сопственикот на Твитер со опис: „Мајка ми ми рече дека сум кул“.

Кога Илон го презеде Твитер и воведе промени во таа платформа, бројни познати личности и медиуми, како и луѓе на Интернет, остро го критикуваа. Посебна критика беше драмата со сината ознака за проверка, која од првичниот едноставен систем за автентикација сега стана контроверзен пакет за наплата.