Дали сте некој што редовно менува долна облека или облекувате стари, но удобни гаќички или боксерки полни со дупки?

Луѓето спаѓаат во овие две групи, но многумина се изненадија кога дознаа колку често треба да ја менуваат долната облека.

Една корисничка на TikTok се обиде да ја едуцира јавноста за „датумот на истекување“ на долната облека со објавување видео во кое посочи кога да ја замени со нова.

Нејзината препорака е тоа да се прави на секои шест до 12 месеци, што за многумина звучи неверојатно, па свое мислење на оваа тема дадоа и експертите.

@tarashah_ comment ur oldest pair #WinterFit #WithoutTellingMe #fyp ♬ Pennies from Heaven – Louis Prima

Гинекологот Шавоне Момон-Нелсон за Today вели дека „нема правило кое вели дека долната облека треба да се фрли по шест месеци“.

“Обично е добро да се користи се додека е добро измиено, значи во топла или топла вода, бидејќи на тој начин се отстрануваат бактериите од него. Нема ништо лошо во новата долна облека која е памучна и чиста и добро стои. Но, не би рекол треба да го фрлите старото“, објасни таа.

Сепак, има и такви кои не го делат нејзиното мислење. Специјалистот за интимно здравје д-р Ширин Лахани наведува истражување за The Independent кое сугерира дека „дури и перењето долна облека во машина за перење не секогаш ќе го реши проблемот со бактериите како E. coli“.

„Затоа би препорачала да ги менувате гаќите барем еднаш годишно, а оние што ги носите додека тренирате уште почесто“, вели таа.