Ливерпул не му даде дозвола на египетскиот репрезентативец да настапи на Олимписките игри во Токио.

Селекторот на репрезентацијата на Египет до 23 години, Шоки Гариеб, го стави Салах на списокот како еден од тројцата играчи кои се над таа возрасна граница, но добија негативен одговор од „Енфилд“.

“Салах сакаше да го предводи тимот на Олимписките игри, но Ливерпул не го дозволи тоа. Тие се свесни дека ќе останат без Салах во јануари кога ќе се одржи Африканскиот куп на нации и не сакаат тој да отсуствува од почетокот на сезона на Премиер. Салах ќе стори уште еден разговор со челниците на Ливерпул, но навистина е тешко да се поверува дека ќе го сменат мислењето “, рече претседателот на Фудбалската асоцијација на Египет, Ахмед Мегахед.

Лајпропрол исто така не го пушти Јапонецот Такуму Минамин на Игрите, исто како Ибрахим Конате, кој дојде во клубот ова лето и кој игра за Франција.

Фудбалскиот турнир на Олимписките игри е закажан од 22 јули до 7 август, а Ливерпул ја отвора сезоната на 14 август против Норич Сити.