Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија Шарл Мишел и Урсула фон дер Лајен денеска во Турција ќе се сретнат со турскиот претседател Таип Ердоган. Посетата на челните луѓе на Унијата на Турција, според експертите, е нов знак за подобрување на билатералните врски. ЕУ деновиве изрази подготвеност повторно да разговара со Турција по повеќемесечни тензии во источниот дел на Средоземното море, но постави услови за турскиот претседател, повикувајќи на намалување на напнатоста. Лидерите на ЕУ, кои треба да разговараат за Турција во јуни, на неодамнешниот самит одобрија „постепен и условен пристап кон зајакнување на соработката во голем број области од заеднички интерес“.

– Advertisement –

Прикажи повеќе