Претставникот на Европската унија за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак изјави дека нивото на недоверба меѓу двете страни е повисоко од кога било досега, дека тензиите се сè уште високи, но оти е важно лидерите во Белград и Приштина да почнат да создаваат атмосфера погодна за продуктивни разговори за нормализација на односите.

Advertisements

Тој за „Политико“ вели дека она што сега е навистина важно е да не се дозволи ситуацијата да се претвори во нова криза. Лајчак посочи дека рокот во март има за цел да укаже на сериозноста на постигнување договор.

„Се надевам дека за една недела нема да се соочиме со нова криза – или можеме да заборавиме на нормализацијата“, посочи тој.

Лајчак смета дека сегашниот тајминг е идеален за изнаоѓање решение, а доколку се пропушти моментот, спорот може да се одолговлекува со децении.

На 29 декември започна тргањето на барикадите во северно Косово на главните патишта кои водат кон граничните точки што го поврзуваат Косово со Србија. Тие беа блокирани од 10 декември во знак на протест поради апсењето на поранешниот припадник на косовската полиција, Дејан Пантиќ, кој се сомничи дека организирал напади со експлозивни направи и огнено оружје врз општинските изборни комисии и врз полициски патроли во тој дел од Косово. Косовскиот Суд на 28 декември до пушти Пантиќ во домашен притвор.

Прикажи повеќе