Специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак на официјална Приштина и го предаде новиот предлог на Брисел за решавање на кризата на северот на Косово, дознава Радио Слободна Европа од дипломатски извори.

Advertisements

Овој предлог, како што дознава РСЕ го примил косовскиот преговарач Бесник Бислими, на состанокот кој се одржал во вторникот ( 15 ноември ) во Брисел. Европската страна чека одговор – дали косовските власти го прифаќаат новиот предлог.

Прикажи повеќе