Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за надворешни работи Бујар Османи изразуваат сочувство и загриженост за експлозиите на полска територија во близина на полско-украинската граница во кои загинаа две лица.

– Сочувство до Матеуш Моравјецки и полскиот народ за загубата на животи во експлозијата во близина на украинската граница. Ова е време да бидеме уште порешителни во нашата основна задача – да ја одржуваме територијата на НАТО безбедна и безбедна. Работејќи заедно со сојузниците за да се соберат сите факти за овој трагичен настан, објави премиерот Ковачевски на Твитер.