Камила Паркер Боулс имаше трнливо патување од амбициозна љубовница на принц до сопруга на крал, и се чини дека дојде време да подмири некои стари долгови.

Малкумина не знаат дека 75-годишната британска кралица Камила била единствената вистинска љубов на кралот Чарлс Трети и негова љубовница за време на неговиот брак со принцезата Дијана. Дијана знаела за се што се случува, а и самата отворено признала дека во таа врска биле тројца од самиот почеток.

Приказните за првиот состанок на парот се разликуваат. Некои веруваат дека се запознале во 1970 година на поло натпревар во Големиот парк Виндзор. Но, според магазинот People, тоа се случило две години подоцна. Кога го запознала принцот на забава во 1972 година, Камила Шанд, тогаш 25-годишна која живеела во Лондон, наводно безобразно му рекла: „Мојата прабаба беше љубовница на твојот прадедо. Чувствувам дека имаме нешто заедничко’.

Без разлика која верзија на настаните е вистинита, летале искри.

Чарлс ѝ се придружил на Кралската морнарица во 1971 година, и покрај тоа што почнал да ја гледа Камила, врската очигледно се заладила кога принцот се вратил на должност. Луѓето известија: „Иако преболениот принц ѝ се додворуваше шест месеци, тој не успеа да ја запроси пред да се врати на море во февруари 1973 година“.

Камила всушност го запознала својот прв сопруг Ендрју Паркер Боулс на забава во 1965 година, открила авторката Пени Џунор во нејзината книга „Војвотката: Камила Паркер Боулс и љубовната афера“. Сепак, тие раскинаа, а Ендрју наводно започнал афера со принцезата Ана, сестрата на Чарлс, која сите исто така добро ја знаеле.

Џунор дури рече дека Камила никогаш не би се забавувала со принцот Чарлс доколку Ендру не ја прифатил Ана.

Камила и Ендру на крајот ја обновиле својата врска откако Чарлс заминал во морнарицата. Тие се венчаа на 4 јули 1973 година, а Ендрју наводно сакал ергенски забави и ја изневерувал Камила каде и да одел.

Камила и Ендру подоцна добија две деца – ќерката Лора Паркер Боулс и синот Том Паркер Боулс.

Интересен факт: Чарлс му е кум на Том!

Кога Лејди Дијана првпат го запознала Чарлс, тој бил во врска со нејзината сестра, Лејди Сара (Спенсер, сега Мекоркудал). Дијана тогаш имала само 16 години. Во телевизиско интервју по нејзината свршувачка со Чарлс во 1981 година, Дијана рече за таа прва средба: „Беше 1977 година, Чарлс дојде кај мене дома. Тој беше пријател со мојата сестра Сара. Тој дојде на лов на обработливото земјиште“.

Свршувачката на Дијана и Чарлс беше објавена на 24 февруари 1981 година, а тие се венчаа само неколку месеци подоцна, на 29 јули. Дијана штотуку наполнила 20 години, додека принцот Чарлс имал 32 години. Чарлс ја обнови својата врска со Камила во 1986 година, и покрај тоа што и двајцата беа во брак и ги подигаа своите семејства.

Во почетокот на 1993 година, протече интимен разговор помеѓу Камила и Чарлс, потврдувајќи ја незаконската врска на парот. Снимено во 1989 година, објавувањето на снимките предизвика голем скандал за кралското семејство.

Мирор објави транскрипт од често жестокиот разговор, а откритијата содржани во него на крајот доведоа до распаѓање на бракот на Чарлс со Дијана и бракот на Камила со Ендру. Камила поднела барање за развод во јануари 1995 година, додека Чарлс и Дијана се разделиле во август 1996 година. Една година подоцна, Дијана починала во Париз, а принцот Вилијам за прв пат ја запознал Камила во 1998 година.

„Транспарентна кампања“ за воведување на г-ѓа Паркер Боулс во јавниот живот започна по разводот на Чарлс, но накратко беше напуштена по смртта на принцезата Дијана. Принцот Хари, наводно, ја запознал Камила подоцна.

Иако кралицата беше против нивната врска, во 1999 година парот првпат се појави во јавноста како пар. Една година подоцна, Елизабет попуштила и го запознала својот наследник на кој му ја доделила оваа титула пред нејзината смрт. Во 2003 година, парот се преселил во Кларенс Хаус, а две години подоцна се венчале.

Како и да е, Камила денеска и официјално е кралица, а веќе почна да покажува нетрпеливост кон одредени членови на семејството кога нешто не и е по волја.

Тоа воопшто не е изненадувачки, бидејќи долго време не ја прифаќаа, особено Хари и Вилијам, а очигледно ниту Кејт Мидлтон. Меѓутоа, со текот на времето нивните односи се стабилизираа, а потоа дојде и Меган Маркл.

Тоа можеше да се види во неколку наврати, но и на погребот на кралицата Елизабета Втора, кога Камила се држеше за Кејт, додека Меган стоеше на страна. Толку е очигледно што сегашната кралица го дели мислењето на поранешната актерка со Кејт.

Меѓутоа, на погребот и пречело однесувањето на принцезата Шарлот, единствената ќерка на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, која отворено ја опоменувала, а потоа и ѝ порачала на Кејт: „Води ја“, така што палавата 7-годишна ќе се смири за време на церемонијата.

Принцот Хари и неговата сопруга Меган добија најостра реакција кога дојдоа пред кралот и кралицата со барање за помирување.

Од извори блиски до кралскиот двор се дозна дека првата што се спротивставила на враќањето на Хари и Меган во семејството е новата кралица Камила. Откако слушнала дека Меган сака да му се заблагодари на кралот и да ја „продаде“ својата приказна за да им даде кралски титули на своите деца, Камила наводно шокирана го исплукала чајот што го пиела и одеднаш и гласно рекла дека нема да биде така лесно.

Очигледно, Камила полудела порано кога слушнала дека Хари сака да го види сам својот татко и да ја смири врската со него. Таа рече дека кралското семејство не може само да им прости нему и на Меган за сето она што го кажале во изминатите три години против нив и институцијата монархија.

Инаку, пред Меган и Хари да се преселат во САД на почетокот на 2020 година, тие имаа приватна средба со Камила и Чарлс, што беше многу непријатно. Доцнеле, па им останале уште само 15 минути за разговор, а според она што се шпекулира во Бакингемската палата – зборувала само Камила. Таа им даде до знаење на парот дека нивните постапки го вртат грбот на историјата, наследството и традицијата на Хари и дека кралското семејство нема да ги одобри таквите постапки.

Последниве денови, Хари сакаше и посредници во комуникацијата со семејството, а брутален одговор стигна и од Камила, која јасно му стави до знаење дека кралското семејство нема да плаќа дополнителен персонал само за да ја координира комуникацијата со поранешните Сасекс. Таа изјавила дека предлогот е смешен, а Чарлс се согласил со неа.

Се чини дека вистинското владеење на бившиот љубовник, кој секогаш ги влечеше конците од сенка, според експертите дури сега почнува. Некои одат чекор понатаму и тврдат дека таа е тајното оружје на палатата, бидејќи таа е вистинскиот шеф и всушност стои зад сите важни одлуки.

Дури и за време на бракот со Дијана, Чарлс секојдневно разговарал со сегашната сопруга на телефон и ја прашувал за мислење и совет, додека Дијана ја сметал за незрела и бара внимание, што се прикажува и во четвртата сезона на хит серијата „Круната“.