Прилеп, Кавадарци, Охрид, Куманово и Неготино, се топ 5 општини во Македонија каде бројот на активни случаие над 300.

Прилеп, Кавадарци и Охрид остануваат ТОП 3, а сликата е ваква откако во овие општини на големо започна да се шири британската мутација од коронавирусот.

Во останатите општини сликата е следна:

Скопје 440, активни 4745
Куманово 45, активни 389
Прилеп 64, активни 733
Тетово 35, активни 298
Гостивар 29, активни 227
Штип 4, активни 128
Кавадарци 50, активни 565
Велес 24, активни 247
Битола 24, активни 248
Охрид 26, активни 417
Струмица 21, активни 184
Струга 6, активни 151
Кочани 10, активни 114
Кичево 5, активни 48
Неготино 31, активни 340
Гевгелија 33, активни 291
Свети Николе 6, активни 31
Крива Паланка 10, активни 134
Ресен 7, активни 71
Дебар, активни 13
Делчево 3, активни 47
Радовиш 4, активни 24
Берово 3, активни 44
Пробиштип 1, активни 37
Виница 1, активни 22
Валандово 3, активни 27
Крушево 11, активни 93
Богданци 4, активни 68
Кратово, активни 22
Демир Хисар 4, активни 35
Демир Капија 5, активни 35
Македонски Брод 1, активни 7
Македонска Каменица, активни 2
Пехчево 1, активни 4
Дојран 2, активни 4

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.