Светското првенство е ОТВОРЕНО. На церемонијата беше претставен Морган Фримен како наратор, а јужнокорејскиот пејач и член на БТС, Јунг Кук и Фахад ал Кубаиси изведоа една од официјалните шампионски песни на Dreamers.

Кој е Јунг Кук?

25-годишниот Јунг е јужнокорејски поп пејач и најмладиот член на јужнокорејскиот бенд за момчиња БТС. Поради неговата популарност, многумина го нарекуваат „Продаден крал“, бидејќи предметите што ги користи брзо се распродаваат, без разлика дали се работи за чевли, омекнувач, вино или нешто друго.

Во март 2021 година, Јунг постави нов рекорд за најмногу гледачи во реално време во историјата на јужнокорејската апликација за пренос V Live. Неговиот соло пренос во живо тогаш надмина 22 милиони истовремени гледачи.

Фахад е активист за човекови права

Фахад ал Кубаиси има 41 година и е катарски пејач, продуцент, активист за човекови права и модел. Стана популарен во арапските држави од Персискиот Залив. Роден е во Доха и израснал во конзервативно исламско семејство. Тој израснал со седум браќа.

Дипломирал физичко образование и спортски науки на Универзитетот во Катар. Во детството бил под влијание на арапската музика и поп звуците. Кариерата како исламски пејач ја започнал во средно училиште. Тој објави неколку исламски песни во 1997 година. Во 2001 година го објави својот прв албум со наслов Jamaal El Rouh (Убавината на душата). Четири години подоцна, тој го издаде вториот албум Ela Rouhi (Мојата душа).

Со помош на катарскиот композитор Матар Али ал Кувари, во 2006 година се префрли на неисламско пеачко поле, а потоа го издаде својот прв неисламски албум Layesh (Зошто?). Шест години подоцна, неговата кариера тргна во нагорна линија кога го издаде својот четврти албум кој го направи самопродуциран.

Коментирајќи го своето учество на отворањето на Светското првенство во Катар, Фахад изјави дека е многу возбуден. „Возбудени сме што можеме да им посакаме добредојде на сите и да ги обединиме овде во Катар каде ќе го видат нашиот мир, развој и љубов. Мислам дека ова е најважната порака до луѓето што ќе не посетат“, рече пејачот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ: