Во натпреварот од 33. коло во Ла Лига, Гетафе и Реал одиграа соседски дуел во предградието на Мадрид. Конечниот резултат беше 0:0. Шпанците го одиграа 33-то коло во 31-то коло, па тие две кола беа ротирани во календарот.

Прв кој се закани на домашниот тим во 12-та минута. Арамбари се најде во добра позиција по асистенција на Кукурела, но таа остана 0:0.

Во 18-та минута убава акција на Реал, но одбраната на Гетафе беше безбедна. Одриозола имаше шанса.

Смирено се играше во 23-та минута и нова шанса за Гетафе. Мата направи лош удар со глава од добра позиција. Седум минути подоцна, шанса и за Максимовиќ.

Во 39-та минута најдобра можност во првото полувреме. По добра акција на Реал, Јуниор Винисиус имаше шанса, но голманот Сорија брилијантно го одбрани неговиот обид, резултатот остана 0:0.

На почетокот на второто полувреме, Реал имаше поголем посед на топка, но во 57.минута, имаше голема шанса за Гетафе.

После тоа имаше, мала иницијатива на Реал, а Бензема промаши добра шанса за погодок во 72-та минута. Во 79-та минута Куртоа уште еднаш го спаси Реал.

Кралевите се обидуваа да стигнат до целта. Имаа нова можност во 86-та минута, но повторно недостасуваше финалето.

До крајот на натпреварот беше 0:0 и Реал направи грешка во борбата за титулата. Натпреварот беше при крај и загубата на секој бод до крајот можеше да биде решавачка. Кралскиот клуб сега заостанува на три бода помалку од градскиот ривал Атлетико. И Барселона може да ги прескокне со оглед на тоа што Каталонците имаат натпревар помалку од Реал и Атлетико.

Да додадеме на ова дека на вториот натпревар од 21 часот, Виљареал го декласираше Леванте со 1:5, а нашиот репрезентативец Барди го одигра целиот натпревар.