Израелската армија објави дека нејзини припадници синоќа влегле во Појасот Газа, како дел од операцијата против палестинското екстремистичко движење Хамас, кое управува со таа територија. „Израелските воздушни и копнени сили изведуваат напад во Појасот Газа“, се вели во кратката порака на израелската армија. Израелската армија потврди за агенцијата Франс Прес дека нејзините војници влегле во палестинската енклава, но не го наведе нивниот број. Претходно, Хамас изврши силен ракетен напад врз Израел, додека еврејската држава ги интензивира воздушните напади врз Газа под контрола на Хамас во континуирана ескалација на непријателствата и покрај напорите на египетските преговарачи кои водеа лични разговори со двете страни.

Advertisements

Прикажи повеќе