Италија денес доби нов премиер – поранешниот шеф на Европската централна банка, Марио Драги ја презеде функцијата и веднаш вети дека ќе се бори жестоко против пандемијата ковид-19 и економската криза.

Само една од поголемите италијански партии не гласаше за неговиот избор, а сега сè е на рамениците на Драги, проценува Ројтерс.

– Advertisement –

Драги, вчера му рече на претседателот на Италија, Серхио Матарела, дека го прифаќа мандатот за формирање нова влада, а денеска положи и заклетва.

Прикажи повеќе