Eлектронски уред IQOS за загревање на тутунот, кој претставува подобра алтернатива во однос на цигарите, од 30 јуни може да се најде на новата привремена локација на IQOS караванот, моментно поставена во градскиот парк во Дојран. Караванот ќе биде поставен на оваа локација до 17 јули. Работното време на ова продажно место е од понеделник до сабота од 10:00 до 22:00 часот, додека недела и државните празници се неработни денови.

Освен во Дојран, овој уред е достапен и кај продажните партнери во повеќе други градови во земјата. Во главниот град Скопје има вкупно шест IQOS зони и тоа во трговските центри Ист Гејт Мол, Скопје Сити Мол, Капитол Мол, Рамстор Мол и мобилните зони во Поинт Рител Парк и Веро Тафталиџе. Покрај тоа, овој производ може да се купи и онлајн преку веб-страницата.

Уредот е резултат на работата и посветеноста на над 400 врвни научници и експерти ангажирани од Филип Морис, а инвестирани се повеќе од 10.5 милијарди долари. Уредите се достапни на 78 пазари во светот и вкупно го користат над 21 милион луѓе, кои целосно се откажале од пушењето и направиле промена кон подобра алтернатива. Повеќе за технологијата зад IQOS можете да дознаете на: PMI Science | Philip Morris International.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.